SPORTCENTRUM KOPS Forum Index SPORTCENTRUM KOPS
Welkom op forum van Sportcentrum KOPS
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

World Cup Grieks Romeins in Iran 15-16 mei

 
Post new topic   Reply to topic    SPORTCENTRUM KOPS Forum Index -> Worstelen
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Bert Kops



Joined: 28 Apr 2005
Posts: 15121
Location: Amsterdam

PostPosted: Wed May 14, 2014 10:36 pm    Post subject: World Cup Grieks Romeins in Iran 15-16 mei Reply with quote

GRECO-ROMAN WORLD CUP
At Tehran, Iran, May 15-16

Group A session pairings on Thursday
Round I - Russia v. Hungary, USA v. Turkey
Round II - Kazakhstan v. Russia, Hungary v. USA
Round III - Turkey v. Russia, Kazazkhstan v. Hungary
Round IV - USA v. Russia, Turkey v. Kazakhstan
Round V - Hungary v. Turkey, USA v. Kazakhstan

Group B session pairings on Thursday
Round I - Korea v. Armenia, Iran v. Azerbaijan
Round II - Finland v. Korea, Armenia v. Azerbaijan
Round III - Iran v. Korea, Finland v. Armenia
Round IV - Azerbaijan v. Korea, Iran v. Finland
Round V - Armenia v. Iran, Azerbaijan v. Finland



https://www.youtube.com/watch?v=FBCB2wPnoVA
Loting
_________________
1985-2020 *Kops Gym*
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Bert Kops



Joined: 28 Apr 2005
Posts: 15121
Location: Amsterdam

PostPosted: Wed May 14, 2014 11:24 pm    Post subject: Reply with quote

http://live.irib.ir/index.php?id=1&cat_id=3

Link voor de live-stream
_________________
1985-2020 *Kops Gym*
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Bert Kops



Joined: 28 Apr 2005
Posts: 15121
Location: Amsterdam

PostPosted: Thu May 15, 2014 6:53 pm    Post subject: Reply with quote

Group A Standings:
1. Russia: 4-0
2. Hungary: 2-1
3. Turkey: 1-2
4. Kazakhstan: 1-2
5. United States: 0-3

Group B Standings:
1. Iran: 3-0
2. Azerbaijan: 2-1
3. Finland: 1-2
4. Armenia: 1-2
5. Korea 1-3

Session I
A: Russia (RUS) df. Hungary (HUN), 5-3
A: Turkey (TUR) df. United States (USA), 5-3
B: Armenia (ARM) df. Korea (KOR), 5-3
B: Iran (IRI) df. Azerbaijan (AZE), 8-0

Session II
A: Russia (RUS) df. Kazakhstan (KAZ), 8-0
A: Hungary (HUN) df. United States (USA), 8-0
B: Korea (KOR) df. Finland (FIN), 4-4 (Classification Points, 19-16)
B: Azerbaijan (AZE) df. Armenia (ARM), 8-0

Session III
A: Russia (RUS) df. Turkey (TUR), 7-1
A: Hungary (HUN) df. Kazakhstan (KAZ), 4-4 (Classification Points, 16-12)
B: Iran (IRI) df. Korea (KOR), 7-1
B: Finland (FIN) df. Armenia (ARM), 5-3

Session IV
A: Russia (RUS) df. United States (USA), 7-1
A: Kazakhstan (KAZ) df. Turkey (TUR), 5-3
B: Azerbaijan (AZE) df. Korea (KOR), 5-3
B: Iran (IRI) df. Finland (FIN), 8-0

Group A, Session IV

Russia (RUS) df. United States (USA), 7-1
59kg- Mingiyan SEMENOV (RUS) df. Ryan MANGO (USA) by TF, 8-0
66kg- Artem SURKOV (RUS) df. Ravaughn PERKINS (USA) by TF, 8-0
71kg- Abuyazid MANTSIGOV (RUS) v. Patrik Smith (USA) by TF, 8-0
75kg- Evgeny SALEEV(RUS) df. Andrew BISEK (USA), 3-0
80kg- Evgeny BOGOMOLOV (RUS) v. Geordan SPEILLER (USA) by TF, 8-0
85kg- Davit CHAKVETADZE (RUS) v. Jordan HOLM (USA) by FALL
98kg- Rustam TOTROV (RUS) v. Daren BURNS (USA) by TF, 10-1
130kg- Robert SMITH (USA) df. Vitalii ILNITSKII (RUS), 5-3

Kazakhstan (KAZ) df. Turkey (TUR), 5-3
59kg- Daulet ABSALIMOV (KAZ) df. Serif KILIC (TUR) by TF, 9-1
66kg- Askhat ZHABIROV (KAZ) df. Basar ENES (TUR), 3-1
71kg- Demeu ZHADRAYEV (KAZ) df. Yunus OZEL (TUR), 6-2
75kg- Furkan BAYRAK (TUR) v. Askhat DILMUKHAMEDOV (KAZ) via criteria, 3-3
80kg- Selcu CEBI (TUR) v. Danyal GAJIYV (KAZ), 2-0
85kg- Alkhazur OZDIYEV (KAZ) df. Methan BASAR (TUR) by TF, 9-1
98kg- Ilya NASTOCHENKO (KAZ) df. Suleyman DEMIRCI (TUR), 6-2
130kg- Atila GUZEL (TUR) v. Yessenkeidi ZHALGASBAYEV (KAZ) by TF, 8-0

Group B, Session IV


Azerbaijan (AZE) df. Korea (KOR), 5-3
59kg Taleh MAMMADOV (AZE) df. CHOI Gi-uk (KOR), 5-0
66kg Hasan ALIYEV (AZE) df. RYU Han-Su (KOR), 2-0
71kg Rasul CHUNAYEV (AZE) df. JUNG Ji-Hyun (KOR) by FALL
75kg KIM Hyeon-Woo (KOR) df. Elvin MURSALIYEV (AZE), 10-3
80kg KIM June- Hyoung (KOR) df. Emin AHMADOV (AZE), 2-0
85kg Shahriyar MAMMADOV (AZE) v. No wrestler (KOR) via forfeit
98kg GU Hak-Bon (KOR) df. Saman TAHMASEBI (AZE) via criteria, 2-2
130kg Sabah SHARIATI (AZE) v. KIM Yong-Min (KOR), 4-0

Iran (IRI) df. Finland (FIN), 8-0
59kg- Hamid SORYAN (IRI) df. Jussi- Pekka NIEMISTO (FIN) by TF, 8-0
66kg- Omid NOROOZI (IRI) df. Tero VALIMAKI (FIN) by TF, 8-0
71kg- Broomand ASLAN (IRI) v. Henri PALOMAKI (FIN), 6-2
75kg- Farshad ALIZADEH (IRI) v. No wrestler (FIN) via forfeit
80kg- Habibollah AKHLAGHI (IRI) v. Aleksandr KAZAKEVIC (LTU), 6-0
85kg- Davood AKHBARI (IRI) v. Antti HAKALA (FIN), 7-0
98kg- Mehdi ALIYARI (IRI) v. Timo KALLIO (FIN), 3-1
130kg- Behnam MEHDIZADEH (IRI) v. Mindaugas MIZGAITIS (LTU), 6-0

Group A, Session III

Russia (RUS) df. Turkey (TUR), 7-1
59kg - Mingyan SEMENOV (RUS) df. Serif KILIC (TUR) by TF, 9-0
66kg - Adam KURAK (RUS) df. Basar ENES (TUR) by TF, 9-0
71kg - Chingiz LABAZANOV (RUS) df. Yunus OZEL (TUR), 7-2
75kg - Roman VLASOV (RUS) df. Furkan BAYRAK (TUR), 10-0
80kg - Selcuk CEBI (TUR) df. Imil SHARAFETDINOV (RUS) via criteria, 1-1
85kg Azamat BIKBAEV (RUS) df. Ildem KANSU (TUR), 6-1
98kg - Nikita MELNIKOV (RUS) df. Suleyman DEMIRCI (TUR) via five-point throw
130kg - Vasily PARSHIN (RUS) df. Atilla GUZEL (TUR), 1-0

Hungary (HUN) df. Kazakhstan (KAZ), 4-4 (16-12)
59kg- Daulet ABSALIMOV (KAZ) df. Csongor KNIPLI (HUN), 6-1
66kg- Askhat ZHABIROV (KAZ) df. Krisztian JAGER (HUN), 2-0
71kg- Balint KORPASI (HUN) df. Demeu ZHADRAYEV (KAZ), 3-0
75kg- Askhat DILMUKHAMEDOV (KAZ) v. Laszlo SZABO (HUN), 4-0
80kg- Danyal GAJIYV (KAZ) v. Gabor MADARAS (HUN), 6-0
85kg- Viktor LORINCZ (HUN) df. Alkhazur OZDIYEV (KAZ) by TF, 9-0
98kg- Balazs KISS (HUN) df. Ilya NASTOCJENKO (KAZ), 4-2
130kg- Balint LAM (HUN) df. Yessenkeidi ZHALGASBAYEV (KAZ), 3-0

Group B, Session III

Iran (IRI) df. Korea (KOR), 7-1
59kg - Mohammad NOURBAKHSH (IRI) df. CHOI Gi-uk (KOR) by TF, 10-1
66kg - Afshin BYABANGARD (IRI) df. RYU Han-Su (KOR), 5-1
71kg - Saeed ABDEVALI (IRI) df. JUNG Ji-Hyun (KOR), 4-0
75kg - KIM Hyeon-Woo (KOR) df. Hadi ALIZADEH POURNIA (IRI), 9-1
80kg - Habibollah AKHLAGHI (IRI) df. KIM June- Hyoung (KOR), 4-0
85kg - Taleb NEMATPOUR (IRI) df. No wrestler (KOR) by forfeit
98kg - Davoud ABEDINZADEH (IRI) df. GU Hak-Bon (KOR) by TF, 9-0
130kg - Bashir BABAJANZADEH (IRI) df. KIM Yong-Min (KOR), 8-2

Finland (FIN) df. Armenia (ARM), 5-3
59kg- Jussi- Pekka NIEMISTO (FIN) v. Narek KHACHATRYAN (ARM), 3-0
66kg- Gevorg SAHAKYAN (ARM) df Tero VALIMAKI (FIN), 4-0
71kg- Rafayel ALEKSANYAN (ARM) df. Henri PALOMAKI (FIN), 9-4
75kg- Karapet CHALYAN (ARM) df. No wrestler (FIN) via forfeit
80kg- Aleksandr KAZAKEVIC (LTU) df. Rafik MANUKYAN (ARM), 4-0
85kg- Rami HIETANIEMI (FIN) df. Hrach HOVHANNISYAN (ARM), 8-6
98kg- Timo KALLIO (FIN) df. Movses ADAMYAN (ARM) via criteria, 1-1
130kg- Mindaugas MIZGAITIS (LTU) v. Vachik YYEGHIAZARYAN (ARM), 3-1

Group A, Session II

Russia (RUS) df. Kazakhstan (KAZ), 8-0
59kg - Mingiyan SEMENOV (RUS) df. Daulet ABSALIMOV (KAZ), 4-0
66kg - Artem SURKOV (RUS) df. Askhat ZHABIROV (KAZ), 4-0
71kg - Chingiz LABAZANOV (RUS) df. Demeu ZHADRAYEV (KAZ), 5-0
75kg - Evgeny SALEEV (RUS) df. Askhat Dilmukhamedov (KAZ), 9-8
80kg - Evgeny BOGOMOLOV (RUS) df. Danyal GAJIYEV (KAZ), 3-0
85kg - Davit CHAKVETADZE (RUS) df. Alkhazur OZDIYEV (KAZ), 4-0
98kg - Rustam TOTROV (RUS) df. Ilya NASTOCHENKO (KAZ) by TF, 8-0
130kg - Vitalii ILNITSKII (RUS) df. Yessenkeidi ZHALGASBAYEV (KAZ) by FALL


Hungary (HUN) df. United States (USA), 8-0
59kg- Csongor KNIPLI (HUN) df. Ryan MANGO (USA), 4-2
66kg- Krisztian JAGER (HUN) df. Ravaughn v. PERKINS (USA), 6-3
71kg- Balint KORPASI (HUN) df. Patrik SMITH (USA), 12-4
75kg- Laszlo SSZABO (HUN) df. Andrew BISEK (USA), 4-3
80kg- Gabor MADARAS (HUN) df. Geordan SPEILLER (USA) by TF, 9-0
85kg- Viktor LORINCZ (HUN) df. Jordan HOLM (USA), 3-1
98kg- Balazs KISS (HUN) v. Daren BURNS (USA) by DQ
130kg- Balint LAM df. Robert SMITH (USA), 5-4

Group B, Session II

Korea (KOR) df. Finland (FIN), 4-4 (Classification Points, 19-16)
59kg - CHOI Gi-uk (KOR) df. Jani HAAPAMAKI (FIN), 3-0
66kg - RYU Han-su (KOR) df. Tero VALIMAKI (FIN) by DQ
71kg - Henri PALOMAKI (FIN) v. JUNG Ji-Hyun (KOR) by FALL
75kg - KIM Hyeon-Woo (KOR) df. No wrestler via forfeit
80kg - Aleksandr KAZAKEVIC (LTU) df. KIM June-Hyoung (KOR), 5-3
85kg - Rami HIETANIEMI (FIN) df. No wrestler (KOR) by forfeit
98kg - GU Hak-Bon (KOR) df. Timo KALLIO (FIN) by FALL
130kg - Mindaugas MIZGAITIS (LTU) v. KIM Yong-Min (KOR), 6-0

Azerbaijan (AZE) df. Armenia (ARM), 8-0
59kg- Orkhan AHMADOV (AZE) df. Narek KHACHATRYAN (ARM) by TF, 8-0
66kg- Hasan ALIYEV (AZE) df. Gevorg SAHAKYAN (ARM) by TF, 8-0
71kg- Rasul CHUNAYEV (AZE) df. Rafayel ALEKSANYAN (ARM) by TF, 8-0
75kg- Elvin MURSALIYEV (AZE) df. Karapet CHALYAN (ARM) via criteria, 1-1
80kg- Emin AHMADOV (AZE) df. Rafik MANUKYAN (ARM), 8-2
85kg- SHAHRIYAR MAMMADOV (AZE) df. Hrach HOVHANNISYAN (ARM) by DQ
98kg- Saman TAHMASEBI (AZE) df. Movses ADAMYAN (ARM), 6-3
130kg- Sabah SHARIATI (AZE) df. Vachik YEGHIAZARYAN (ARM), 4-1

GROUP A, Sesssion I

Russia (RUS) df. Hungary (HUN), 5-3
59 kg - Mingiyan SEMENOV (RUS) df. Csongor KNIPLI (HUN) by TF, 10-0
66 kg - Adam KURAK (RUS) df. Krisztian JAGER (HUN) by TF, 8-0
71 kg - Balint KORPASI (HUN) df. Abuyazid MANTSIGOV (RUS), 2-1
75 kg - Roman VLASOV (RUS) v. Laszlo SZABO (HUN) by TF, 8-0
80 kg - Imil SHARAFETINOV (RUS) v. Gabor MADARAS (HUN) by TF, 10-1
85 kg - Viktor LORINCZ (HUN) df. Azamat BIKBAEV (RUS), by DQ
98 kg - Balazas KISS (HUN) df. Nikita MELNIKOV (RUS), 4-0
130 kg - Vasily PARSHIN (RUS) v. Balint LAM (HUN), 3-1

Turkey (TUR) df. United States (USA), 5-3
59kg - Serif KILIC (TUR) df. Ryan MANGO (USA), 7-0
66kg - Ravaughn PERKINS (USA) df. Basar ENES (TUR) by FALL
71kg - Yunus OZEL (TUR) df. Patrick SMITH (USA), 8-0
75kg - Andrew BISEK (USA) v. Furkan BAYRAK (TUR), 6-0
80kg - Selcuk CEBI (TUR) df. Geordan SPEILLER (USA), 6-0
85kg - Jordan HOLM (USA) df. Methan BASAR (TUR) by DQ
98kg - Suleyman DEMIRCI (TUR) df. Darren BURNS (USA) by TF, 12-4
130kg - Atilla GUZEL (TUR) df. Robert SMITH (USA), 6-5

GROUP B, Round I

Armenia (ARM) df. Korea (KOR), 5-3
59kg - CHOI Gi-uk (KOR) df. Narek KHACHATRYAN (ARM) by TF, 9-0
66kg - RYU Han-Su (KOR) df. Gevorg SAHAKYAN (ARM) by TF, 10-0
71kg - Rafayel ALEKSANYAN (ARM) df. JUNG Ji-Hyun (KOR) by TF, 12-3
75kg - KIM Hyeon-Woo (KOR) v. Karapet CHALYAN (ARM) by TF, 8-0
80kg - Rafik MANUKYAN (ARM) df KIM June- Hyoung (KOR), 2-1
85kg - Hrach HOVANNISYAN (ARM) df. No wrestler (KOR) via forfeit
98kg - Movses ADAMYAN (ARM) df. GU Hak-Bon (KOR), 6-4
130kg - Vachik YEGHIAZARYA (ARM) df. KIM Yong-Min (KOR) by TF, 8-0

Iran (IRI) df. Azerbaijan (AZE), 8-0
59kg - Hamid SORYAN (IRI) df. Taleh Mammadov (AZE) by criteria, 1-1
66kg - Omid Noroozi (IRI) df. Azad Aliyev (AZE), 7-6
71kg - Saeed ABDEVALI (IRI) df. Rustam ALIYEV (AZE) by TF, 9-0
75kg - Farshad ALIZADEH (IRI) df. Elvin MURSALIYEV (AZE), 7-1
80kg - Habibollah AKHLAGHI (IRI) df. Emin AHMADOV (AZE), 5-0
85kg - Taleb NEMATPOUR (IRI) df. Shahriyar MAMMADOV (AZE), 3-1
98kg - Mehdi ALIYARI (IRI) df. Araz HASANOV (AZE), 2-0
130kg - Bashir BABAJANZADEH (IRI) df. Valera RODRIGUEZ (AZE), 2-0


_________________
1985-2020 *Kops Gym*
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Bert Kops



Joined: 28 Apr 2005
Posts: 15121
Location: Amsterdam

PostPosted: Fri May 16, 2014 10:20 pm    Post subject: Reply with quote

First-Place Match

Iran (IRI) def. Russia (RUS), 6-2
59 kg/130 lbs. Hamid SORYAN (IRI) v. Mingiyan SEMENOV (RUS), 6-5
66 kg/145.5 lbs. Adam KURAK (RUS) df. Omid NOROOZI (IRI), 8-6
71 kg/156 lbs. Saeed ABDEVALI (IRI) df. Chingiz LABAZANOV (RUS), 3-0
75 kg/156 lbs. Roman VLASOV (RUS) df. Farshad ALIZADEH (IRI) by TF, 11-0
80 kg/176 lbs. Habibollah AKHLAGHI (IRI) df. Evgeny BOGOMOLOV (RUS) by TF, 8-0
85 kg/187 lbs. Taleb NEMATPOUR (IRI) df. Davit CHAKVETADZE (RUS), 3-1
98 kg/215.5 lbs. Mehdi ALIYARI (IRI) df. Nikita MELNIKOV (RUS), 3-1
130 kg/286 lbs. Bashir BABAJANZADEH (IRI) df. Vasily PARSHIN (RUS), 9-0

Third-Place Match

Azerbaijan (AZE) def. Hungary (HUN), 6-2
59 kg Taleh MAMMADOV (AZE) df. Csongor KNIPLI (HUN) by TF, 11-0
66 kg Hasan ALIYEV (AZE) df. Krisztian JAGER (HUN) by DQ
71 kg Rasul CHUNAYEV (AZE) df. Balint KORPASI (HUN), 4-2
75 kg Elvin MURSALIYEV (AZE) v. Laszlo SZABO (HUN), 3-0
80 kg Emin AHMADOV (AZE) v. Gabor MADARAS (HUN), FALL
85 kg Viktor LORINCZ (HUN) df. Shahriyar MAMMADOV (AZE), 1-0
98 kg Balazs KISS (HUN) df. ARAZ HASANOV (AZE), 4-0
130 kg Sabah SHARIATI (AZE) df. Balint LAM (HUN) 1-0

Fifth-Place Match

Turkey (TUR) def. Korea (KOR), 4-4 (Classification Points, 18-14)
59 kg CHOI Gi-uk (KOR) df. Serif KILIC (TUR), 12-10
66 kg RYU Han-Su (KOR) df. Enes BASAR (TUR), 5-0
71 kg - JUNG Ji-Hyun (KOR) df. Yunus OZEL (TUR) via criteria 5-5
75 kg KIM Hyeon-Woo (KOR) df. Furkan BAYRAK (TUR) by TF, 9-0
80 kg Dogan GOKTAS (TUR) df. KIM June- Hyoung (KOR) by TF, 9-0
85 kg Basar DEMIRCI (TUR) df. No wrestler (KOR) via forefeit
98 kg Suleyman DEMIRCI (TUR) df. GU Hak-Bon (KOR) by TF 9-0
130 kg ATILLA GUZEL (TUR) df. KIM Yong-Min (KOR), 3-1

Seventh-Place Match

Kazakhstan (KAZ) def. Finland (FIN) 4-4 (Classification Points, 17-15)
59 kg Jussi-pekka HNIMISTO (FIN) df. Daulet ABSALIMOV (KAZ), 5-0
66 kg Askhat ZHABIROV (KAZ) df. Tero VVALIMAKI (FIN), 4-3
71 kg Demeu ZHADRAYEV (KAZ) df. Henri PALOMAKI (FIN), 9-0
75 kg Askhat DILMUKHAMEDOV (KAZ) No wrestler (FIN) via forfeit
80 kg Aleksandr KAZAKEVIC (LTU) df. Danyal GAJIYV (KAZ), 6-0
85 kg Alkhazur OZDIYEV (KAZ) df. Rami HIETANIEMI (FIN) by TF, 10-0
98 kg Timo KALLIO (FIN) df. Ilya NASTOCHENKO (KAZ), 8-0
130 kg Mindaugas MIZGAITIS (LTU) df. Yessenkeidi ZHALGASBAYEV (KAZ), 9-1

Ninth-Place Match

United States (USA) def. Armenia (ARM) 4-4 (Classification Points, 21-15)
59 kg Narek KHACHATRYAN (ARM) df. Ryan MANGO (USA), 9-6
66 kg Ravaughn PERKINS (USA) df. Gevorg SAHAKYAN (ARM) by FALL
71 kg Rafayel ALEKSANYAN (ARM) df. Patrick SMITH (USA) by TF, 10-2
75 kg Andrew BISEK (USA) v. Karapet CHALYAN (ARM), 1-0
80 kg Rafik MANUKYAN (ARM) df. Geordan SPEILLER (USA) by TF, 10-0
85 kg Jordan HOLM (USA) df. Hrach HOVHANNISYAN (ARM), 5-0
98 kg Movses ADAMYAN (ARM) df. Daren BURNS (USA) by TF, 12-4
130 kg Robert SMITH (USA) v. Vachik YEGHIAZARYAN (ARM) by FALL


Robby Smith (USA) 120kg
_________________
1985-2020 *Kops Gym*
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Bert Kops



Joined: 28 Apr 2005
Posts: 15121
Location: Amsterdam

PostPosted: Mon May 19, 2014 11:06 pm    Post subject: Reply with quote

IRAN heeft dus de World cup Grieks Romeins gewonnen net zoals ze ook de Vrije stijl hebben gewonnen...!

Hieronder een link naar beelden van de Finale tussen IRAN en Rusland...!

http://footballitarin.com/video_page.php?id=10165
_________________
1985-2020 *Kops Gym*
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    SPORTCENTRUM KOPS Forum Index -> Worstelen All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group