SPORTCENTRUM KOPS Forum Index SPORTCENTRUM KOPS
Welkom op forum van Sportcentrum KOPS
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Golden Grand Prix Finals (Azerbaijan)

 
Post new topic   Reply to topic    SPORTCENTRUM KOPS Forum Index -> Worstelen
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Bert Kops



Joined: 28 Apr 2005
Posts: 15111
Location: Amsterdam

PostPosted: Fri Jul 25, 2014 10:53 pm    Post subject: Golden Grand Prix Finals (Azerbaijan) Reply with quote

FILA GOLDEN GRAND PRIX FINALS
At Baku, Azerbaijan, July 25, 2014


57 kg
Gold – Vladimer Khinchegashvili (Georgia)
Silver – Axmednabi Quvazitilov (Azerbaijan)
Bronze – Yashar Aliyev (Azerbaijan)
Bronze – Makhmud Magomedov (Azerbaijan)
5th – Rustam Ampar (Russia)
5th – Nico Megaludis (USA)

61 kg
Gold – Haci Aliyev (Azerbaijan)
Silver – Vladimir Dubov (Bulgaria)
Bronze – Uulu Ulan Nadyrbek (Kyrgyzstan)
Bronze – Vasyl Shuptar (Ukraine)
5th – Agustin Sanchez Parra (Spain)
5th – Mykola Bolotniuk (Slovakia)

65 kg
Gold – Brent Metcalf (USA)
Silver - Magomed Muslimov (Azerbaijan)
Bronze – Haislan GARCIA (Canada)
Bronze – Aghuhuseyn Mustafayev (Azerbaijan)
5th – Murad Nuhkadiev (Russia)
5th – Murtiz Muslimov (Russia)

70 kg
Gold – Israel Kasumov (Russia)
Silver – Emin Azizov (Azerbaijan)
Bronze –Ruslan Dibirgadzhiyev (Azerbaijan)
Bronze – Gadzhimurad Omarov (Azerbaijan)
5th – Rostyslav Pervachuk (Ukraine)
5th – ARIEL Szeja Arkadiusz (Poland)

74 kg
Gold – Jabrayil Hasanov (Azerbaijan)
Silver – Rashid Kurbanov (Uzbekistan)
Bronze – Morteza Rezai Ghaleh (Iran)
Bronze – Muzad Geydazov (Belarus)
5th – Gamid Dzhalilov (Tajikistan)
5th – Kamal Malikov (Russia)

86 kg
Gold –Shamil Kudiyamagomedov (Russia)
Silver – Ehsan Lashgari (Iran)
Bronze – Alexander Gostiev (Azerbaijan)
Bronze – Ed Ruth (USA)
5th – Ibrahim Yusubov (Azerbaijan)
5th – Taimuraz Friev (Spain)

97 kg
Gold – Khetag Gazyumov (Azerbaijan)
Silver – Valerii Andritsev (Ukraine)
Bronze - Jake Varner (USA)
Bronze – Khuderbulga Dorjkhand (Mongolia)
5th – Imants Lagodskis (Latvia)
5th – Pavlo Oliinyk (Ukraine)

125 kg
Gold – Oleksandr Khotsianovskyi (Ukraine)
Silver - Giorgi Sakandelidze (Georgia)
Bronze – Aslan Dzebisov (Azerbaijan)
Bronze – Tervel Dlagnev (USA)
5th – Alexei Shemarov (Belarus)
5th – Alexis Rodriguez (Azerbaijan)



Brent Metcalf (USA)
_________________
1985-2020 *Kops Gym*
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Bert Kops



Joined: 28 Apr 2005
Posts: 15111
Location: Amsterdam

PostPosted: Sat Jul 26, 2014 6:03 pm    Post subject: Reply with quote

Dames


48 kg/105.5 lbs.
Gold – Mariya Stadnyk (Azerbaijan)
Silver – Elena Vostrikova (Russia)
Bronze – Narangerel Erdenesukh (Mongolia)
Bronze – Yuki Irie (Japan)
5th – Kamala Aliyeva (Azerbaijan)
5th – Tatyana Amanzhol-Bakatyuk (Kazakhstan)

53 kg/116 lbs.
Gold – Maria Prevolaraki (Greece)
Silver – Nadzeya Shushko (Belarus)
Bronze –Nanami Irie (Japan)
Bronze – Zhuldyz Eshimova Turtbayeva (Kazakhstan)
5th – Whitney Conder (USA)
5th – Patimat Bagomedova (Azerbaijan)

55 kg/121 lbs.
Gold – Chiho Hamada (Japan)
Silver – Orkhon Purevdorj (Mongolia)
Bronze – Helen Maroulis (USA)
Bronze – Katerina Gancar (Belarus)
5th – Yuliya Yatkouskaya (Belarus)
5th – Aiym Abdildina (Kazakhstan)

58 kg/128 lbs.
Gold – Ganna Vasylenko (Ukraine)
Silver – Alli Ragan (USA)
Bronze – Emese Barka (Hungary)
Bronze – Ayaka Ito (Japan)
5th – Irina Netreba (Azerbaijan)
5th – Joice Silva (Brazil)

60 kg/132 lbs.
Gold – Yuliya Ratkevich (Azerbaijan)
Silver – Katsuki Sakagami (Japan)
Bronze – Petra Olli (Finland)
Bronze – Malin Mattson (Sweden)
5th – Anna Maksimova (Russia)
5th –Anastasia Huchok (Belarus)

63 kg/138.75 lbs
Gold – Elena Pirozhkova (USA)
Silver – Yurika Ito (Japan)
Bronze – Irina Bogdanova (Russia)
Bronze – Yulia Takach (Ukraine)
5th – Dailane Gomes (Brazil)
5th – Lais Oliveira (Brazil)

69 kg/152 lbs.
Gold – Anna Fransson (Sweden)
Silver – Odonchimeg Badrakh (Mongolia)
Bronze – Alina Makhynia (Ukraine)
Bronze – Laura Skujina (Latvia)
5th – Darima Sanzheeva (Russia)
5th – Anastasia Shchavlinskaya (Russia)

75 kg/165 lbs.
Gold – Hiroe Suzuki (Japan)
Silver – Adeline Gray (USA)
Bronze – Stanka Zlateva (Bulgaria)
Bronze – Vasilisa Marzaliuk (Belarus)
5th – Burmaa Ochirbat (Mongolia)
5th – Guzel Mayurova (Kazakhstan)


Gold – Elena Pirozhkova (USA)
_________________
1985-2020 *Kops Gym*
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Bert Kops



Joined: 28 Apr 2005
Posts: 15111
Location: Amsterdam

PostPosted: Sun Jul 27, 2014 10:12 am    Post subject: Reply with quote

Jessica Blaszka heeft ook meegedaan hier haar verhaal...!
www.jessica-blaszka.nl/Nieuws%202014.htm

De loting gisteren viel dus niet mee. In de eerste wedstrijd moest ik tegen de nummer 1 van de wereld Mariya Stadnik (AZE).
Na een goede wedstrijd heb ik deze partij uiteindelijk toch op touchι verloren. Omdat Stadnik tot in de finale kwam, kreeg ik dus een herkansing.
Hier moest ik tegen de nummer 1 uit Aziλ, Tatyana Amanzhol (KAZ). Ook hier heb weer een goede wedstrijd gedraaid, maar toch op punten verloren.
Voor mij was het belangrijk om wedstrijden de draaien, omdat ik mijn wedstrijdritme moet verhogen.
Daarvoor waren de 2 partijen zeker goed. Volgende stap is het WK in Tashkent (UZB) in september.


Jessica met het Zweedse team
_________________
1985-2020 *Kops Gym*
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    SPORTCENTRUM KOPS Forum Index -> Worstelen All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group